Jak stworzyć CV, które pokona systemy ATS?
Stworzenie CV, które pokona systemy ATS wymaga zrozumienia czym są ATS-y i jak działają, oraz co konkretnie twoje CV (od strony technicznej) powinno zawierać, żeby na etapie automatycznej selekcji miało faktycznie szanse trafić do rąk rekrutera. Poznaj kilka zasad, które ci w tym pomogą!
CV i ATS - co to jest?
CV to skrót od Curriculum Vitae i oznacza „życiorys zawodowy”. Jest to dokument, w którym ty jako kandydat prezentujesz swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności, i który przesyłasz do rekrutera w odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie o pracę. Rekruter na starcie analizuje otrzymany od ciebie życiorys i decyduje czy dopuścić cię do dalszego etapu rekrutacji, czy jednak nie.
I teraz zaczynają się schody… ponieważ ten proces już w wielu firmach dzisiaj tak nie przebiega. Obecnie rekruterzy coraz częściej korzystają z systemów, które analizują otrzymywane dokumenty w sposób automatyczny. Te systemy to tzw. ATS (Applicant Tracking System), które mają za zadanie m.in. „śledzenie” otrzymywanych aplikacji i automatyczny proces ich selekcji.
Oczywiście to nie wszystkie zadania jakie ATS mogą realizować. ATS mogą wesprzeć rekrutera na etapie procesu rekrutacji w innych czynnościach np.:
- automatyzacji publikacji ogłoszenia o pracę w Internecie,
- automatycznej komunikacji z kandydatami,
- udostępnianiu kalendarza do rezerwacji spotkań z wybranymi kandydatami,
- wysyłaniu przypomnień o spotkaniu,
- procesowaniu klauzuli RODO,
- monitorowaniu powodów odrzucenia kandydatów,
- analizie kosztu pozyskania kandydata,
- pomiarze poziomu satysfakcji kandydatów z procesu rekrutacyjnego (tzw. candidate experience) itd.
Na czym polega proces selekcji CV przez ATS?
ATS skanuje otrzymane CV pod kątem zawartych w ofercie pracy kluczowych słów, „wyłapuje” te CV, które zawierają słowa kluczowe i rekomenduje je dalej. Niestety te CV, które ich nie zawierają – nie są brane pod uwagę w dalszym procesie.
Jeżeli masz taką sytuację, że szukasz pracy już jakiś czas i nie otrzymujesz zaproszeń do kolejnych etapów, zastanów się czy przypadkiem nie trafiasz do „kosza”.
Może twoje CV po prostu nie przechodzi przez sito systemu ATS, bo brakuje w nim kluczowych słów? I może to jest ten powód przez który nie masz szansy, żeby się zaprezentować i udowodnić, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie?
Co to są słowa kluczowe? Poznaj przykłady!
Słowa kluczowe to słowa i frazy związane z wymaganiami stanowiska, na które aplikujesz. Możesz je zidentyfikować w treści ogłoszenia o pracę. Wstaw słowa kluczowe w kilka miejsc w CV np. w opis swojego doświadczenia zawodowego, czy jako wskazanie konkretnych umiejętności. Co ważne, nie przesadzaj z gęstością słów kluczowych – doprowadzi to do nienaturalnego brzmienia twojego CV. Używaj słów kluczowych w sposób naturalny, kontekstowy.
Jeśli jesteś osobą aplikującą np. na stanowisko Project Managera, słowami kluczowymi zawartymi w ofercie pracy będą być może słowa takie jak: „zarządzanie projektami”, „SCRUM”, „harmonogram”, „budżetowanie” itp.
Jeśli aplikujesz na stanowisko w IT, słowa kluczowe mogą się odnosić się do konkretnych technologii i języków programowania np. „PHP” czy „Python”.
Jeśli aplikujesz na stanowisko specjalisty ds. marketingu, słowa kluczowe mogą też być frazami, opisującymi konieczne umiejętności w dziedzinie marketingu, takie jak: „prowadzenie kampanii reklamowych” lub „stworzenie strategii marketingowej” itd.
Jak stworzyć pierwsze CV?
Może się zdarzyć, że ktoś poleci cię do jakiejś firmy i będzie ci potrzebne „na cito” dobre CV. Jak w takiej sytuacji możesz je szybko stworzyć, nie mając odniesienia do konkretnej oferty pracy? Co możesz w nim ująć, żeby zainteresować potencjalnego pracodawcę?
Istnieją specjalne systemy, które pomagają tworzyć CV dla konkretnych stanowisk w oparciu o słowa i frazy kluczowe zdefiniowane na podstawie analizy wielu tysięcy ogłoszeń. Ale teraz co ważne: CV, które zbudujesz za pomocą tego systemu nie będzie dopasowane od razu pod konkretną firmę, ale będzie za to dopasowane pod oferowane stanowisko – a to już bardzo duże wsparcie. Nie będziesz wszystkiego tworzyć od początku.
Możesz również skorzystać z takiego systemu, jeżeli masz na oku ciekawą ofertę pracy, ale nie wiesz co napisać, nie za bardzo potrafisz opisać swojego doświadczenia i mocnych stron. Wystarczy, że wtedy takie stworzone w systemie CV dopasujesz do słów kluczowych z ogłoszenia, i możesz śmiało aplikować!
Zobacz film, w którym prezentuję jak łatwo jest utworzyć pierwsze CV od zera!
O czym warto jeszcze pamiętać przy tworzeniu CV?
Użyj spójnego formatowania tak, żeby twoje CV było estetyczne i łatwe do czytania. Możesz używać nagłówków i punktów żeby uporządkować wszystkie informacje i sprawić, że będą bardziej czytelne.
Upewnij się, że twoje CV nie ma błędów gramatycznych i ortograficznych. Jeśli popełnisz taki błąd np. w słowie kluczowym to znowu ATS go nie wyłapie i to ci zaszkodzi. Możesz skorzystać z narzędzi do sprawdzania pisowni. Ja czasem korzystam z narzędzia Ortograf – jest bezpłatne.
Unikaj zbyt długiego CV, skoncentruj się na najważniejszych informacjach -jedna lub dwie strony A4 powinny wystarczyć. CV ma w zasadzie jeden cel – zaproszenie ciebie do dalszego etapu rekrutacji! Nie musisz więc pisać doktoratu. Unikaj też używania zbyt wielu elementów wizualnych, ponieważ dla ATS grafiki i ozdobniki to niepotrzebny dodatek.
Wstawiać zdjęcie do CV, czy nie wstawiać?
Czy masz wstawić zdjęcie? Takiego formalnego wymogu nie ma – jednak w Polsce przyjęło się aplikowanie ze zdjęciem. Jeśli się na nie zdecydujesz, wybierz zdjęcie o charakterze biznesowym, które pokazuje twoją głowę i górną część ramion. Zdjęcia nieformalne są niewskazane. Najlepiej użyj tego samego zdjecia, które masz (lub zamierzasz wstawić) na profilu LinkedIn.
Rekruter będzie na pewno wyszukiwał więcej informacji o tobie na portalach społecznościowych. Jeżeli będziesz mieć profesjonalny profil np. na LinkedIn z dobrym zdjęciem, bannerem, nagłówkiem i opisami każdej z sekcji – zadziała to na pewno wyłącznie na twoją korzyć.
Nie masz jeszcze profesjonalnego profilu na LinkedIn? Zajrzyj do kilku porad z artykułu: „Jak stworzyć idealny profil na LinkedIn?”
ATS sojusznik czy wróg?
Dla niektórych osób szukających pracy, system ATS faktycznie może się wydawać problematyczny, bo jeżeli CV kandydata nie zawiera odpowiednich słów kluczowych zostanie odrzucone. I nawet jeśli osoba, która je wysłała, jest znakomitym ekspertem w danej dziedzinie nie będzie miała szansy się zaprezentować.
Ale… ty już to wszystko wiesz i jesteś w stanie popracować i stworzyć takie CV, żeby pokonać system ATS! Wtedy paradoksalnie ATS z wroga stanie się twoim sojusznikiem, ponieważ dzięki optymalizacji CV pod słowa kluczowe wyprzedzisz innych kandydatów!
Poradnik: 10 taktyk jak szukać pracy na LinkedIn? o którym opowiadam w filmie, znajdzesz TUTAJ.