Wyzwania osób szukających pracy – jak je pokonać?
Poszukiwanie pracy jest trudnym i stresującym procesem. Wiele lat temu również tego doświadczyłam i do dziś pamiętam jak się wtedy czułam. Fatalnie!!! Samoocena od razu mi poleciała w dół. Nie spodziewałam się, że z dnia na dzień stracę pracę. Tym bardziej bolało. Zdaję więc sobie sprawę ilu wyzwaniom, jako osoba szukająca pracy, musisz dziś stawić czoła. W tym artykule spróbuję podać ci kilka wskazówek jak sobie radzić w takiej sytuacji.
Jak możesz wyprzedzić konkurencję na rynku pracy?
Firmy otrzymują wiele aplikacji na jedną ofertę pracy i o ile wymagania nie są niezwykle unikalne, to możesz mieć faktycznie dużą konkurencję. Jednak… to wcale nie oznacza, że twoje szanse na znalezienie pracy muszą być małe.
Dlaczego tak uważam? Ponieważ możesz prześcignąć innych kandydatów jeżeli poświęcisz czas i dostosujesz swoje CV pod słowa kluczowe! Większość kandydatów nie wie jak bardzo jest to istotne na etapie analizy CV przez system ATS, jak bardzo to wpływa na dalszy sukces – i po prostu tego nie robi! Przy odrobinie nakładu pracy możesz osiągnąć ogromną przewagę!
Jeżeli chcesz pokonać konkurentów, za każdym razem dopasowuj swoje CV oraz list motywacyjny do słów kluczowych z oferty pracy. Od tego w dużej mierze zależy czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę przeczytaj artykuł: „Jak stworzyć CV, które pokona systemy ATS?”
Co robić, gdy brakuje ci doświadczenia zawodowego?
Brak doświadczenia zawodowego to spora bariera jeżeli dopiero wchodzisz na rynek pracy, albo na niego powracasz po długoletniej przerwie. Nie jest to łatwa sytuacja, ale masz wpływ na swój rozwój. Niestety czasem trzeba po raz kolejny zacząć od początku i zdobyć nowe umiejętności. Nawet jeżeli nie jest to super rozwiązanie warto rozważyć pracę tymczasową lub staż.
Gdy już zdobędziesz potrzebne doświadczenie – twoja wartość na rynku pracy wzrośnie. Pomyśl też o zdobywaniu nowych kompetencji na szkoleniach i kursach – dzięki nim zyskasz możliwość aplikowania na bardziej wymagające stanowiska w przyszłości. Jeżeli nie masz mozliwości inwestowania własnych środków zajrzyj do ofert Urzędów Pracy. Do tego wątku jeszcze powrócę w dalszej części.
Ofert stażu możesz szukać na LinkedIn. Wystarczy, że z poziomu wyszukiwarki (nawet już w wersji darmowej) wpiszesz słowo „staż” i zaznaczysz region. Możesz wpisać obszar całej Polski, województwa lub konkretnej miejscowości.
Jak możesz utrzymać motywację do szukania pracy?
Gdy podejmujesz działania, które nie przynoszą tak szybko rezultatu jak tego oczekujesz możesz zacząć powoli tracić motywację. Każdy reaguje inaczej, ale mi w takich przypadkach pomaga działanie i trzymanie się celu, powtarzanie sobie, że to proces zmiany i musi teraz trwać, ale wkrótce trudności miną.
Staraj się w takich chwilach nie poddawać negatywnym myślom typu: „nigdy nie znajdę pracy” czy „nikt mnie nie zatrudni”. Wiem, że łatwo pisać a trudniej zrobić. Ale próbuj. Na pewno masz wiele do zaoferowania. Jeżeli masz problem z utrzymaniem motywacji opracuj mini plan działania, ustal kroki do wykonania – to ci pomoże odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją. Z mojego dośwaidczenia najgorsze jest poddanie się bezczynności.
Co warto robić? Regularnie szukaj pracy, codziennie przeglądaj oferty i wysyłaj aplikacje, stwórz listę firmę do których chcesz aplikować, staraj się dotrzeć do rekruterów w tych firmach – nawet jeśli nie ma oficjalnego naboru na stanowisko, które cię interesuje. To naprawdę daje rezultaty.
Jak i gdzie możesz szukać pracy?
Szukaj pracy jak najszerzej, nie kończ swoich aktywności na portalu „Pracuj.pl”. To dobra opcja, ale nie jedyna! Gdzie możesz szukać pracy?
- na blisko trzydziestu (!) internetowych portalach z ofertami pracy
- szukaj pracy na LinkedIn – ten portal posiada własny system ATS, z którego korzysta wiele firm. Tu mogą być twoi potencjalni pracodawcy!
- szukaj pracy w grupach tematycznych na portalach społecznościowych takich jak: LinkedIn i Facebook
- szukaj informacji o ofertach pracy bezpośrednio na stronach potencjalnych pracodawców
- sprawdzaj propozycje szkoleń i oferty pracy w Urzędach Pracy
- skontaktuj się z agencjami zatrudnienia zarejestrowanymi w KRAZ!
Co to jest KRAZ?
Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ) to wykaz/rejestr prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podmiotów związanych z działalnością pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego i zawodowego oraz świadczących usługi pracy tymczasowej znajdujący się pod adresem: https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka. Jeżeli dana agencja znajduje się w KRAZ to oznacza, że została zweryfikowana i działa legalnie. Możesz jej zaufać i powierzyć swoją przyszłość zawodową.
Czy wiesz, że?
W Polsce funkcjonuje łącznie aż 8936 agencji zatrudnienia! (dane z rejestru agencji zatrudnienia - marzec 2023). Co więcej Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wprowadziło ciekawą inicjatywę: "Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom". Jej celem jest ocena jakości świadczonych usług przez agencje pracy oraz wyróżnianie podmiotów, które dbają o wysokie standardy zatrudnienia. Wśród wyróżnionych agencji znalazły się: Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, ManpowerGroup, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder&Partner i Work Service.¹ Sprawdź tą opcję! Skontaktuj się z powyższymi agencjami. Znajdź dane kontaktowe w Internecie lub jeżeli masz konto na LinkedIn napisz do rekruterów bezpośrednio!
¹ źródło: Lewiatan.org „Wybieramy najlepsze agencje zatrudnienia – ruszył nabór – Konfederacja Lewiatan”
Podsumowanie
Szukanie pracy może być trudnym procesem, ale istnieją sposoby jak możesz pokonać wyzwania z tym związane. Aby wyprzedzić konkurencję, dopasuj CV i list motywacyjny do słów kluczowych z oferty pracy. Brak doświadczenia zawodowego postaraj się zrekompensować poprzez zdobycie nowych umiejętności na szkoleniach i kursach. Rozważ w miarę mozliwości podjęcie tymczasowej pracy lub stażu. Stwórz plan działania i regularnie przeglądaj oferty, to ci pomoże w utrzymaniu motywacji do szukania pracy. Sprawdź ofertę Urzędów Pracy oraz agencji zatrudnienia!
Jeżeli potrzebujesz inspiracji na jakich portalach warto szukać pracy zajrzyj do artykułu „Gdzie warto szukać pracy? Sprawdź te portale.”